replica watches fake rolex fake rolex replica watches swiss rolex watches online.
LENA I SAMOTNOŚĆ RODZINY TRAPP

LENA I SAMOTNOŚĆ RODZINY TRAPP

Strach i samotność młodej matki, kiedy po raz pierwszy trzyma na rękach swoje nowo narodzone dziecko, czasem bywają ogromne. Co zatem czuje młoda matka, kiedy wraz z noworodkiem, przyjmuje na swoje barki ciężar bezwzględnej diagnozy, o rzadkiej chorobie genetycznej jej dziecka i braku nadziei na jego długie życie…Czy po kilku latach, po drugim porodzie, gotowa jest przyjąć kolejną podobną diagnozę?…

Na skraju kaszubskiej wsi Niezabyszewo, 4 km pod Bytowem, mieszka sobie zgodnie i cichutko małżeństwo z dwójką małych córek. Schowani przed strachem lokalnej społeczności, wynikającym zapewne z niewiedzy, a nie ze złej woli, odważnie stawiają czoło siermiężnej codzienności. Zgodnie dzielą między siebie codzienne rodzicielskie obowiązki i można by rzec, że to nic nadzwyczajnego, rodzina jakich wiele.

Kiedy państwo Trapp otwierają nam drzwi, naszą uwagę przykuwa krucha istotka na rękach uśmiechniętej mamy, pani Iwony. To maleńka 5 letnia Lena, opleciona swoimi własnymi ramionkami, jakby schowana przed światem, w parasolu ich nienaturalnego przykurczu. Dziewczynka obciążona jest ciężką genetyczną chorobą, skazującą ją na wieczną zależność od dorosłego. Podłączona do pompy do jelitowej bez sprzeciwu przyjmuje sześć dawek różnych płynnych lekarstw. Dzięki nim skończyły się napady padaczki, unormowała się niedoczynność tarczycy, lepiej śpi i nie dusi się nieustannie gromadzącą się w płucach wydzieliną. Nie rozgryza też do krwi wychudzonych paluszków, piąstek zwiniętych w kanciaste pączki.

Lenka nigdy nie będzie samodzielnie połykać pokarmów, a także chodzić, mówić i płakać. Kiedy nagle mija jej atak kaszlu, ogromne granatowe oczy, w ramce gęstych czarnych rzęs, żywo rejestrują otoczenie.
Wyraźnie się uśmiecha…dobrze jej w ramionach mamy, lubi też nowe twarze niespodziewanych i tak rzadkich gości…

IMG_3610

Pani Iwona jest optymistką. Z jej twarzy nigdy nie znika uśmiech. Podobnie z twarzy drugiej niepełnosprawnej umysłowo córeczki Helenki. Zatroskane oblicze ma jedynie mąż pani Iwony, pewnie dlatego, iż wspólna opieka nad chorą Leną, pozbawiła go właśnie kolejnej pracy…Trudna sytuacja państwa Trapp odseparowała od nich najbliższą rodzinę, mimo to, jakoś nie widzą oni przyszłości w czarnych barwach. Cieszą się z każdej minimalnej poprawy stanu Lenki, na zmianę poświęcając jej swój całodobowy czas.

IMG_3835

W tym roku we wrześniu państwo Trapp spłacą ostatnią ratę za dom, choć na obecny moment widać, iż w małym starym i zniszczonym lokum, nie da się prowadzić codziennej fizykoterapii Lenki.
Rodzina ściśnięta na 40 metrach kwadratowych, chciałaby móc przystosować do zamieszkania zmurszałe poddasze, z nadpsutym dachem. Parter byłby wtedy przestronnym miejscem „operacyjnym”, przede wszystkim przeznaczonym na rehabilitację i wymagane sprzęty dla Lenki. Solidny remont poddasza wraz z totalną rekonstrukcją walącego się dachu to ogromny koszt. Rodzina Trapp nie jest w stanie dźwignąć takiego przedsięwzięcia.

Stowarzyszenie Piękne Anioły zrobimy wszystko, by zebrać potrzebne środki na remont. Dziś wiemy już, po wstępnym kosztorysie architekta, iż na same materiały potrzebnych będzie ponad 50 tysięcy złotych!…drugie tyle na robociznę…

Na ten moment nie jesteśmy też w stanie pomóc państwu Trapp w ich codziennym zmaganiu się z ciężarem opieki nad Leną, ciężarem często ponad ich siły. Od momentu narodzin Lenki, w życiu państwa Trapp nie istnieją takie zwykłe przyjemności, jak spacer tylko we dwoje…Nie ma żadnej formy odreagowania całodobowego napięcia…Brakuje też czasu dla starszej Helenki…

Potencjał widzę w wolontariacie lokalnej młodzieży.

Swoje pomysły pomocy przysyłajcie proszę na adres:

sylwia.lis@mediaregionalne.pl lub iwonka-2@gazeta.pl

Ewentualnie pod telefon do pani Iwony: 506 890 057

Pomaganie innym bardzo często dowartościowuje nas samych, tworzy ciekawą platformę porozumienia z bezradnymi, słabszymi od nas ludźmi, bywa, że leczy z samotności obie strony…Często przywraca zdrowie samym darczyńcom.
Wierzę, że każdy chce czynić dobro, czasem tylko nie wie, jak to zrobić…

IMG_3842

fot. Anna Rezulak

Stowarzyszenie Piękne Anioły
http://www.piekne-anioly.org/o_nas.html

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress