replica watches fake rolex fake rolex replica watches swiss rolex watches online.
Lakierki na niedzielę..

Lakierki na niedzielę..

Jedną z zasad Meta Diety jest odpuszczanie sobie od święta dyscypliny i wszystkich kulinarnych hamulców. Nazwałam to jakiś czas temu „LAKIERKI NA NIEDZIELĘ”. To trochę na wzór dawnych niedziel, kiedy to dziewczynkom pozwalano założyć do kościoła wymarzone lakierki. Tylko w niedzielę  jadało się też mięso i ciasto upieczone przez mamę. Czekaliśmy na te chwile i przez to smakowały  szczególnie. Wiem, wiem, te celebracje nie wynikały jedynie z mieszczańskiego stylu życia, ale najczęściej po prostu z  niedostatku. Czy wiecie, że na wsiach, w każdym razie na Kaszubach, dawniej ser żółty jadało się tylko w piątki? Był za drogi, by rozkoszować się jego smakiem na co dzień..

Dziś wiemy na pewno, że dzięki tamtym niedostatkom spożycie np. cukru, białka zwierzęcego i zwierzęcego tłuszczu nie siało takiego spustoszenia w ludzkich organizmach jak dzisiaj. A jeszcze 100 lat temu tłuszczy trans ( utwardzonych olei roślinnych ), najgorszego produktu na rynku, nie było w ogóle!

Niedawno zrobiono ciekawy eksperyment na dwóch grupach myszy. Przez wiele miesięcy pierwsza jadała 70% porcji i kaloryczności karmy tej drugiej. Okazało się, że właśnie grupa z żołądkiem niewypełnionym po brzegi miała dużo lepsze wyniki na orientację w labiryncie, była bardziej płodna, ruchliwa, dużo szczuplejsza, no i  też żyła dużo dłużej!

Człowiek jeszcze do niedawna nie dojadał. W naszych genach  wciąż zapisane są informacje o cyklicznych i dotkliwych okresach głodu, jaki  towarzyszył człowiekowi na przestrzeni tysięcy lat. Niestety dziś upolowanego w supermarkecie „mamuta” trzymamy w lodówce i to z długim terminem ważności, a nasze geny wciąż wymuszają na nas prastare nawyki okazjonalnego najadania się do syta i gromadzenia zapasów w tkance na kolejny czas niedostatku. Tyle, że ten dzisiaj nie nadchodzi…

Po wielu latach obżarstwa zmniejszyłam lodówkę do rozmiarów XS, a „mamuta” wypuściłam na wolność. Nie jest on zresztą już tym samym mamutem co kiedyś, lecz mocno przetworzonym i z dodatkiem „czegoś”.

Na co dzień jadam skromnie i prosto a „lakierki  czekają na niedzielę” 🙂

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress